Solare – Yorkshire Terrier

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Yorkshire terrier. Nasze psy wychodzą z hodowli z rodowdem i pewnym pochodzeniem.

Ile zębów ma yorkshire terrier?

W wieku 10 miesięcy szczeniak rasy Yorkshire terrier będzie miał 42 stałe zęby. Niektóre z nich wypadną same, inne nie. Wtedy możesz zabrać szczeniaka do lekarza weterynarii, aby je usunął. W wyniku tego procesu niektóre z wyrastających zębów mogą pozostać skrzywione. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych warto wiedzieć, ile zębów ma Twój szczeniak.

Kły

Liczba zębów u Yorków nie jest do końca tajemnicą. Jako dorosły pies Yorkie powinien mieć w sumie 42 zęby – 28 mlecznych, 30 trzonowych i cztery przedtrzonowe. Bez dorosłych zębów Twój Yorkie będzie miał nadgryz, co spowoduje powstanie ropomacicza. Jeśli zauważysz braki w uzębieniu, może być konieczne ich usunięcie lub skrócenie.

Przedtrzonowce

Jedną z najczęstszych chorób psów jest choroba przyzębia, która wiąże się z chorobami ogólnoustrojowymi. W tym badaniu analizowano zakres chorób przyzębia u psów rasy Yorkshire terrier, w tym rozmieszczenie zębów dotkniętych chorobą oraz czas trwania utraty zębów. Uczestnicy badania byli poddawani badaniom stomatologicznym dwa do pięciu razy między 37 a 78 tygodniem życia. Głębokość sondowania, recesja dziąseł i odsłonięcie bruzd zostały uznane za wskaźniki odpowiednio zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia.

Trzonowce

Trzonowce i przedtrzonowce Yorkshire terrierów są bardzo podatne na choroby przyzębia. W jednym z badań dziewięćdziesiąt osiem procent psów rozwinęło zapalenie przyzębia w wieku 37 tygodni. Chociaż jest to stosunkowo niski odsetek, jest on wyższy w przypadku zębów trzonowych niż kłów. Z wiekiem ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia wzrasta, a prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się dwukrotnie.

Początki uzębienia

Naukowcy badali rolę higieny jamy ustnej w zapobieganiu chorobom przyzębia u Yorkshire terrierów. Wiadomo, że psy te są podatne na choroby przyzębia. Wysoka częstość występowania chorób przyzębia u Yorkshire terierów może być spowodowana predyspozycjami genetycznymi. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że higiena jamy ustnej może zapobiegać chorobom przyzębia. Wyniki badania są wstępne.

Przeczytaj:  Ciekawostki na temat yorkshire terrier

Zęby mleczne

Nie jest niczym niezwykłym, że u Yorków występują dwa rzędy zębów. Zęby mleczne pozostają na swoim miejscu do czasu wyrzynania się stałych zębów kłów. Gdy Yorkie ząbkuje, zęby mleczne mogą wypaść w młodym wieku. Proces usuwania zębów mlecznych jest stosunkowo prosty. Chociaż nie zaleca się usuwania zębów mlecznych, ich wczesne usunięcie może pomóc w przesunięciu zębów stałych na właściwe miejsce.

Niekształtne zęby

Kształt zębów u Yorkshire teriera nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak zęby są nieprawidłowo umieszczone i nie przesuwają się samoistnie, szczeniak może wymagać leczenia stomatologicznego. Chociaż zęby, które znajdują się w niewłaściwym miejscu nie są tak szkodliwe jak te, które są umieszczone w prawidłowym miejscu, należy je natychmiast usunąć. W niektórych przypadkach pies może mieć zatrzymane zęby mleczne, które można usunąć poprzez nacięcie zęba. W przeciwnym razie lekarz weterynarii może być zmuszony do usunięcia zęba. Konieczne może być również wykonanie prześwietlenia stomatologicznego.

Podobne