Solare – Yorkshire Terrier

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Yorkshire terrier. Nasze psy wychodzą z hodowli z rodowdem i pewnym pochodzeniem.

Jakie choroby występują u yorkshire terrier?

Jakie choroby występują u yorkshire terrier?

Yorkshire terrier jest podatny na wiele różnych chorób, ale główną przyczyną śmierci u starszych psów jest niewydolność serca. Ogólnie rzecz biorąc, psy z niewydolnością serca cierpią z powodu słabych zastawek serca, które pozwalają na cofanie się krwi wokół nich, obciążając serce. U wielu zwierząt z wadami zastawek serca występują szmery, które sugerują istnienie choroby serca. Jeśli zauważysz to u swojego zwierzaka, najwyższy czas, aby poddać go badaniom. Badania te muszą być powtarzane co roku.

Choroba Legg-Perthesa wpływa na staw biodrowy

Objawy choroby Legg-Perthesa to połączenie nasilonego bólu i zaniku mięśni nóg. Objawy choroby pojawiają się już u młodych psów i zwykle pogarszają się w ciągu trzech do czterech tygodni. Szczenięta z tą chorobą często kuleją, a ich biodra mogą być dotknięte nawet w obu tylnych łapach. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie chorej głowy kości udowej.

Choroba Cushinga

Na szczęście leczenie choroby Cushinga u Yorkshire terierów jest dość proste. Leczenie polega na podawaniu leków zwalczających chorobę. Istnieją dwa główne rodzaje hormonów stosowanych w terapii choroby Cushinga: faza indukcji i faza podtrzymująca. W fazie indukcji dawkę mitotanu dostosowuje się na podstawie rutynowych badań krwi i objawów klinicznych. Trilostan jest podawany dwa razy dziennie i może wymagać niewielkich zmian dawki w trakcie leczenia.

Dysplazja siatkówki

Tylna część oka, czyli siatkówka, zawiera komórki, które odbierają sygnały świetlne ze środowiska zewnętrznego. Komórki te przesyłają informacje do mózgu, gdzie są one interpretowane jako obraz. Dysplazja siatkówki to nieprawidłowość siatkówki występująca przy urodzeniu, która może być dziedziczona lub nabyta w trakcie rozwoju szczenięcia. Zaburzenie to powoduje uwypuklenie lub ścieńczenie siatkówki. Najczęstszym typem są fałdy, natomiast cięższe przypadki prowadzą do odwarstwienia siatkówki.

Otyłość

Yorkshire Teriery z nadwagą są skłonne do noszenia nadmiernych kilogramów. Ich większa struktura kostna powoduje, że przybierają na wadze więcej niż normalnie. Może to również prowadzić do depresji, problemów ze stawami, zaburzeń trawienia i zwiększonego ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Oprócz tych problemów, otyłość u Yorkshire Terrierów skutkuje również krótszą długością życia i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli Twój pies ma nadwagę, możesz rozważyć zastosowanie diety odchudzającej lub podjąć współpracę z trenerem, który pomoże mu zrzucić zbędne kilogramy.

Przeczytaj:  Skąd pochodzi yorkshire terrier?

Choroba von Willebranda

Chociaż lekarz weterynarii może wykryć chorobę von Willebranda na podstawie badania wzrokowego, istnieją również badania, które lekarze weterynarii mogą wykonać przed operacją. Badania te obejmują pełną morfologię krwi, analizę moczu i elektrolitów. Nieprawidłowości w liczbie płytek krwi lub czasie krzepnięcia mogą wskazywać na tę chorobę. Objawy choroby von Willebranda są zazwyczaj niewidoczne, dopóki u psa nie wystąpi rozległe krwawienie.

Zapadnięcie tchawicy

Jeśli Twój pies cierpi z powodu zapadnięcia się tchawicy, ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Zapadnięcie tchawicy jest postępującą chorobą obejmującą pierścieniowate chrząstki podtrzymujące tchawicę – drogę oddechową prowadzącą do płuc. Chociaż u małych psów ryzyko zapadnięcia się tchawicy jest mniejsze, choroba ta może wystąpić u każdej rasy. Objawy zapadnięcia się tchawicy u Yorka obejmują głośny oddech, kaszel i suchy kaszel. Niektóre z tych dolegliwości nasilają się w wyniku otyłości i infekcji dróg oddechowych, a także podczas upałów.
Chorobie von Willebranda można zapobiec, wychowując Yorkshire Terriera

Niektóre psy czystej rasy są podatne na chorobę zwaną chorobą von Willebranda. Ta choroba genetyczna wpływa na krzepnięcie krwi i naraża psy na niepotrzebne krwawienie. Do najczęstszych ras psów dotkniętych tą chorobą należą pinczery dobermańskie, owczarki niemieckie i pudle. Na szczęście można jej zapobiec dzięki odpowiedniej opiece.

Podobne